Ekonomi

11. TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi İş Dünyasının Katılımıyla Gerçekleşti

“Yeni Denge” temasıyla düzenlenen TÜYİD Yatırımcı Alakaları Zirvesi’nde ‘CEO Gözüyle’, ‘Sürdürülebilirlik’, ‘Yatırımcı İlişkilerinde Global Trendler’ ve ‘Yatırımcı İlişkileri Gündeminde Neler Değişiyor?’oturumları ilgiyle takip edildi.

Zirve’nin öğlenden sonraki kısmında Akbank Yatırımcı Alakaları ve Sürdürülebilirlik Kısım Lideri Ebru GÜVENİR, ‘Yatırımcı İlişkilerinde Global Trendler’ başlıklı oturumun moderatörlüğünü yaptı. Oturumda, S&P Küresel Market Intelligence Hisse Sahipliği Yöneticisi Frederik FRANK, S&P Küresel Market Intelligence İhraççı Tahlil Satışları İcra Yöneticisi Patrick TOBIAS ve BNY Mellon Orta Doğu ve Afrika Satış / Münasebet İdaresi İhraççı Hizmetleri Lider Yardımcısı Tony TOOMA konuşmacı konuk olarak yer aldılar.

Pandeminin emsali görülmemiş bir tesiri olduğundan bahseden S&P Küresel Market Intelligence Hisse Sahipliği Yöneticisi Frederik FRANK,Pandemiyle birlikte birçok kurumsal yatırımcı, hisselerini satmak zorunda kaldı. Büyük devlet fonları yaratıldı. Diğer taraftan baktığınız zaman insanlar herhangi bir şey satın alamamalarına rağmen maaşlarını almaya devam ediyordu. Bu parayı da borsaya yatırdılar” sözlerini kullandı.

S&P Küresel Market Intelligence İhraççı Tahlil Satışları İcra Yöneticisi Patrick TOBIAS, “Pandemiyle gelişen iletişim teknikleri sayesinde, geçmişte görmediğiniz yatırımcılarla ya da hiç gitmeyeceğiniz bir yerdeki yatırımcı ile konuşabiliyorsunuz” dedi.

Türkiye’deki kıymetli yatırım fırsatlarına dikkat çeken TOBIAS, “Şirketler niş fırsatlar arayan yatırımcılara ulaşmayı hedeflemeli. Türkiye’de çok cazip hisseler var, bunlarla ilgilenen kişileri bulmanız gerekiyor. Çünkü onlarla buluştuğunuzda çok büyük fırsatlar ortaya çıkıyor. Bu yatırımcılar uzun vadede sizin yanınızda olacak kişilerdir” diye konuştu.

BNY Mellon Orta Doğu ve Afrika Satış / Alaka İdaresi İhraççı Hizmetleri Lider Yardımcısı Tony TOOMA görüşlerini şöyle lisana getirdi: “İş yapış şeklimiz Covid-19 öncesi tamamen fiziksel seyahatlerdi. Pandemiyle beraber bu tamamen durdu ve sanal araçları kullanmaya başladık. Yepyeni bir gerçeklik doğdu. Teknoloji inanılmaz ilerledi. Bundan sonra da pandemi öncesi dönemine geri gitmeyeceğiz. Önümüzde yatırımcıları yeni bir dönem bekliyor.”

TÜYİD İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Şişecam Kurumsal İdare ve Ahenk Koordinatörü Başak ÖGE moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Yatırımcı İlişkileri Gündeminde Neler Değişiyor?’ başlıklı son oturumun konuşmacıları ise şu isimlerdi: TÜYİD İdare Konseyi Üyesi ve Coca-Cola İçecek Hazine ve Yatırımcı Münasebetleri Yöneticisi Çiçek UŞAKLIGİL ÖZGÜNEŞ, TÜYİD İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve Garanti BBVA Yatırımcı İlgileri Yöneticisi Handan SAYGIN, TÜYİD İdare Şurası Üyesi ve Sabancı Holding Yatırımcı Bağlantıları Yöneticisi Kerem TEZCAN ile Tüpraş Yatırımcı Münasebetleri Müdürü Levent BAYAR.

Yüzde 85 oranla yabancı yatırımcının en çok bulunduğu şirketlerden biri olduğunu söz eden TÜYİD İdare Şurası Üyesi ve Coca-Cola İçecek Hazine ve Yatırımcı İlgileri Yöneticisi Çiçek UŞAKLIGİL ÖZGÜNEŞ şu açıklamalarda bulundu: Yeni yatırımcı, makro ekonomik ve politik konularla biraz daha çok ilgileniyor. Bize şirket ile ilgili olanlardan ziyade makro sorular geliyor. Bulunduğumuz jeopolitik konum sebebiyle de birtakım endişeler var. Dolayısıyla yatırımcılar biraz daha temkinli diyebilirim. Öte yandan Covid-19 hariç yaşanılan zorlukların hepsini daha önce deneyimlediğimiz için tecrübeli yöneticilerimiz var. Bu da yatırımcılara güven veriyor.

Son periyotta yatırımcıları için sürdürülebilirlik temasının öne çıktığını belirten TÜYİD İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve Garanti BBVA Yatırımcı Bağları Yöneticisi Handan SAYGIN, “ESG yatırımcılarının ihtiyaç duyduğu birtakım veriler var. Bu verileri daha şeffaf şekilde paylaşabilmek için raporlar yayınlamaya başladık. Son 5 yıldır entegre raporlar hazırlıyor, sürdürülebilirlik ve çevre temalarını, iş yapış biçimimize nasıl entegre ettiğimizi anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Oturumun bir öteki konuşmacısı TÜYİD İdare Heyeti Üyesi ve Sabancı Holding Yatırımcı Bağlantıları Yöneticisi Kerem TEZCAN ise şöyle konuştu: “Yatırımcı ilişkileri yöneticileri olarak yatırımcılar karşısında şirketleri temsilen bulunuyoruz. O temsiliyeti doğru aktarabilmemiz için bizim doğru bilgiye sahip olmamız lazım. Öte yandan şirketlerde, işi yatırımcı ilişkileri olan kişilerin belirlenmesi önemli bir maliyet ve zaman kaybı olarak algılanıyordu. Artık bunun kırıldığını ve şirketlerin bu alana yatırım yaptığını görüyoruz.”

2021 yılında, Tüpraş’ın stratejik dönüşüm planını açıkladıklarının altını çizen TÜPRAŞ Yatırımcı Alakaları Müdürü Levent BAYAR şu konulara değindi: “Şirketin 2050’ye kadar olan politikasını çizdik. Bu dönemde rapor çalışmalarımızı da başlattık. Yatırımcılarımızın ESG ürünlerine olan talepleri bu hedefleri hazırlamamızda çıkış noktamız oldu.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu