Ekonomi

Alman firmaları enerji maliyeti endişeleriyle güneş enerjisi yatırımlarını artırıyor

Artan enerji maliyetleri ve karbon emisyonlarıyla mücadele etmek isteyen Alman şirketleri güneş enerjisine giderek daha fazla yatırım yapıyor. Thüringen’de orta ölçekli bir metal ürünleri fabrikası olan Tridelta, kısa bir süre önce çatısı için güneş panellerine 2,3 milyon € (2,5 milyon $) yatırım yapmaya karar verdi. Aylar süren müzakerelerin ardından alınan bu kararın sadece fabrikaya değil yaklaşık 900 haneye de enerji sağlaması bekleniyor.

Tridelta’da güneş enerjisi yatırımını savunan Philip Matthias, fotovoltaik sistemlerin yaklaşık 7,5 yıl içinde kendini amorti edeceğini ve 20 yıllık üretici garantisiyle çok karlı bir yatırım olduğunu belirterek ekonomik faydaların altını çizdi.

Güneş enerjisine yönelik bu kurumsal kayma, Rusya’dan Almanya’ya fosil yakıt ihracatında önemli bir azalmaya neden olan Ukrayna’daki savaşla katalize oldu. Buna karşılık olarak Alman hükümeti, 2030 yılına kadar ülke enerjisinin %80’inin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini hedefleyerek güneş enerjisinin yaygınlaşmasını hızlandırmak için bir yasa çıkardı.

Güneş enerjisine yönelim, yenilenebilir enerji üreticileri için bir fiyat garantisi sağlayan tarife garantisi ve güneş panellerinin azalan maliyetleri gibi teşviklerle daha da teşvik edilmektedir. Almanya güneş ve rüzgar enerjisi üretim kapasitesinde Avrupa’da lider olmasına rağmen, küçük ve orta ölçekli işletmeler yüksek şebeke ücretleri ve vergiler nedeniyle düşük elektrik fiyatlarından faydalanmakta yavaş kaldı. Bu şirketler kendi güneş enerjilerini üreterek bu tür maliyetleri bertaraf edebilirler.

BDEW kamu hizmetleri birliğinden alınan veriler, şirketlerin 2023 yılında Almanya’daki elektriğin yaklaşık %69’unu tüketeceğini gösteriyor. Enerji uzmanı Marie-Theres Husken, elektrik fiyatlarının düşmesinin beklenmemesi nedeniyle, güneş panellerinin ekonomik açıdan uygulanabilirliğinin işletmeler için daha belirgin hale geldiğini belirtti.

Yılın ilk dört ayında işletmelerin çatılarına kurulan fotovoltaik kapasite %81 oranında artarak konut sektöründeki %1’lik büyümeyi önemli ölçüde geride bıraktı. YouGov tarafından Mayıs ayında yapılan bir anket, uygun çatılara sahip Alman şirketlerinin yarısından fazlasının önümüzdeki üç yıl içinde güneş enerjisi sistemleri kurmayı planladığını gösterdi. BVMW derneği, 2030 yılına kadar Almanya’daki neredeyse tüm imalat firmalarının güneş enerjisi kullanacağını öngörüyor.

Almanya’nın en büyük konut tipi güneş enerjisi geliştiricisi olan Enpal, artan talebi karşılamak için ticari sektöre doğru genişledi. Ticari ve endüstriyel güneş enerjisi girişimi Enviria’nın CEO’su Melchior Schulze Brock, güneş enerjisi çözümlerine yönelik talepteki sürdürülebilir büyüme konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Nisan ayında Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, ülke genelinde 287 gigawatt’a kadar güneş enerjisi kapasitesi kurma potansiyelini ortaya koyarak hükümetin 2030 hedefi olan 215 gigawatt’ı aştı. Bu kapasite yollar, demiryolları ve otoparklar gibi altyapılar üzerine kurulabilir ve genellikle uzun izin süreçleriyle karşı karşıya kalan tarım arazilerine olan ihtiyacı azaltabilir.

Geçen yıldan bu yana dünya genelinde güneş paneli fiyatlarındaki düşüş de güneş enerjisi alımına katkıda bulundu. Tridelta’dan Matthias, mevcut sistemlerin bir yıl öncesine göre yaklaşık %20 daha ucuz olduğunu ve bunun büyük ölçüde Çin’den gelen uygun fiyatlı, yüksek kaliteli panellerin mevcudiyetinden kaynaklandığını belirtti.

Nisan ayında büyük çatı sistemleri için düzenlemeleri hafifleten ve sübvansiyonları artıran mevzuat değişikliklerinin yanı sıra güneş panelleri işleten gayrimenkul fonları için beklenen vergi reformlarının talebi daha da artırması bekleniyor. Büyük ölçekli çatı üstü fotovoltaik projeleri için 2021 yılında uygulamaya konulan ve ihaleler yoluyla tahsis edilen sübvansiyonlar da bu eğilimi destekledi. Şubat ayındaki son ihalede tekliflerde bir önceki yıla göre %107’lik bir artış görüldü.

Tridelta şu anda kilovat-saat başına 9,3 avro sentlik bir tarife garantisinden faydalanıyor; bu tarife, elektrik için ödedikleri fiyattan daha yüksek ve bu da ürettikleri elektriği şebekeye satmayı ve gerektiğinde geri almayı daha uygun maliyetli hale getiriyor. Sunrock İcra Direktörü Hugo Willink, bu tarifeler ile solar PV çatı projelerindeki artış arasındaki güçlü bağlantıyı vurguladı.

Mayıs ayında Mercedes Benz (ETR:MBGn) ile otomobil üreticisinin fabrika çatılarında 23 megavatlık bir güneş enerjisi projesi inşa etmek üzere sözleşme imzalayan Sunrock, Almanya’yı önümüzdeki yıl için kilit bir pazar olarak görüyor. Alman ekonomi bakanlığı, şirketlerin elektrik ticareti stratejileri hakkında yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberermenek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu