Haber

Azerbaycan ve Ermenistan demiryolu teması konusunda genel anlaşmaya vardı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksey Overchuk, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ulaşım hatlarının yeniden tesis edilmesi konularını görüşmek üzere Moskova’ya geldi.

Overçuk basına yaptığı açıklamada, görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

KABUL

Toplantıda ulaşım ilişkilerinin açılması konusunda çok değerli aşamalar kaydedildiğini belirten Overçuk, şöyle konuştu: Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz güzergahı başta olmak üzere demiryolu bağlantısının yeniden tesisi ve organizasyonu için somut adımların uygulanması konusunda genel mutabakata varıldı.”bilgisini kullandı.

Görüşmenin sonuçlarına ilişkin devlet liderlerine bir rapor sunulacağını söyleyen Overçuk, üçlü görüşmeleri başbakan yardımcıları düzeyinde sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde var olan Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demiryolu hattı, Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali nedeniyle yıkılmıştır.

2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından imzalanan üçlü deklarasyonda eski ulaşım hatlarının yeniden açılması konusu da yer aldı.

 

sehitkamilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu