İş

Bakan Göktaş: Sosyal yardım faydalanıcılarının işgücü piyasasına kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Sosyal yardım faydalanıcılarının işgücü piyasasına kazandırılması ve sosyal yardım-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi için istihdam dostu sosyal yardım anlayışı doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İŞKUR tarafından sağlanan mesleki eğitim, istihdam ve Toplum Yararına Program (TYP) ile sosyal yardım faydalanıcılarına hizmet vermeye devam edeceklerini bildirdi. Sosyal yardımlardan yararlananların yüzde 82’sinin engellilik, yaşlılık, hastalık veya bakım nedeniyle çalışamaz duruma geldiğinin altını çizen Bakan Göktaş, “Bu doğrultuda istihdam dostu sosyal yardımlaşma anlayışı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. sosyal yardım yararlanıcılarını işgücü piyasasına kazandırmak ve sosyal yardım-istihdam bağlantısını güçlendirmek.” söz konusu.

“2022’de 140 bin 131 kişiyi İŞKUR’a yönlendirdik”

Bakan Göktaş, 2010 yılından bu yana çalışabilecek durumda olan sosyal yardım faydalanıcılarını çalışmaya yönlendirdiklerini belirterek, “Aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10’u kadar istihdam yardımı yapıyoruz. 2022’de toplam 140 bin 131 kişi İŞKUR’a. Kişi İŞKUR tarafından işe yönlendirilirse, iş görüşmesine giden kişiye ayda bir, yılda en fazla 3 kez işe yönlendirme yardımı ve görüşme sırasındaki masraflara destek oluyoruz. başvuru/kabul aşaması.

İşe yönlendirme yardımının yanı sıra işe yönlendirme yardımı çerçevesinde de bir miktar destek verdiklerini belirten Bakan Göktaş, “Geçen yıl 2 bin 157 TL olan desteğimizi bu yıl 4 bin 471 TL’ye çıkaracağız. İŞKUR tarafından işe yönlendirilen sosyal yardım faydalanıcıları özel sektör işverenlerinde istihdam ediliyorsa, sektör işverenlerinin ödemekle yükümlü olduğu sigorta primlerini 1 yıl süreyle karşılıyoruz.

Bakan Göktaş, işe yönlendirme ve başlangıç ​​yardımlarından yararlananların 12 ay boyunca düzenli eğitim ve şartlı sağlık yardımlarından kesinti yapmadıklarının altını çizerek, önceliği eğitim ve beslenme yardımına verdiklerini vurguladı. – ANKARA

korkut-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu