Ekonomi

EBRD, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini düşürdü

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye için 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasını (GSYİH) yüzde 1 azaltabileceğini bildirdi.

Seçimlerin yarattığı belirsizlik ve artan dış finansman ihtiyacı nedeniyle Türkiye için 2023 büyüme varsayımını yüzde 3,5’ten yüzde 3’e indirdiğini açıkladı.

EBRD raporunda, bu varsayımın aşağı yönlü revizyonunda sarsıntının dikkate alınmadığını belirterek, “depremin 2023 genel ekonomik faaliyeti üzerindeki etkisine ilişkin bir öngörüde bulunmak için henüz çok erken” değerlendirmesinde bulundu. .

EBRD, aylık raporunda en fazla finansman sağladığı ülke olan Türkiye’de önümüzdeki aylarda artması beklenen inşaat faaliyetlerinin, yıkımın altyapı ve tedarik zincirleri üzerindeki etkisini azaltacağını öngördü ve 1. yüzde GSYİH daralması “makul bir tahmindir”.

EBRD, Türkiye’nin sürekli artan dış finansman ihtiyacı ve 2023 seçimlerine ilişkin siyasi belirsizliklerin de ülke için ciddi ekonomik zayıflık yarattığını belirtti.

Raporda, “2015’ten bu yana TL enflasyondan daha hızlı değer kaybederken, ABD dolarındaki düşük gider seviyesinin desteğiyle ülke ihracatı arttı.”

kesap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu