Haber

Hollanda’daki ırkçı PEGIDA hareketinin lideri Wagensveld, Kuran’ı yeniden yırttı

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Utrecht kentinde tek başına yaptığı eylemde Kuran’ı yeniden yırttı.

Wagensveld, bugün Utrecht şehrinde Kur’an-ı Kerim’in üzerine çıkıp bir Kur’an-ı Kerim’i daha yırttığı görüntüyü sosyal medya hesabından paylaştı.

Paylaşımda yırtık Kuran’ı eve götürüp yakacağını söyleyen Wagensveld, tek başına düzenlediği gösteriye izin veren ve kolaylaştıran Utrecht Belediye Başkanı ve polise teşekkür etti.

Wagensveld, 22 Ocak’ta Lahey’deki geçici Hollanda parlamento binası önünde tek başına düzenlediği gösteride polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i yırttı.

Geçen hafta Hollanda’nın Lahey kentinde yüzlerce Müslüman Kuran’a yönelik saldırıları protesto etti.

Rotterdam’daki gösteride gözaltına alındı

Benzer şekilde 22 Ekim’de Rotterdam’da Kuran-ı Kerim yakmayı planlayan PEGIDA’nın eylemi de Wagensveld’in gözaltına alınmasından önce sona erdi.

Rotterdam’daki gösterinin planlandığı yerde toplanan Müslüman gruplar, PEGIDA’nın Kuran-ı Kerim’i yakacağını duyurması nedeniyle tersten gösteri yaptı ancak gösterisi yasaklanmadı.

Gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakılan Wagensveld, ertesi gün Lahey’de benzer bir eylem gerçekleştirmek istedi ancak polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld’i tekrar gözaltına aldı.

Hollanda Başsavcılığı’nın 17 Kasım’da yaptığı yazılı açıklamada, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld’in, İslam inancına mensup kişilere değil dine hakaret ettiği ve herhangi bir kabahat işlemediği gerekçesiyle yargılanmayacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu