Haber

İran lideri Hamaney: Nükleer altyapıya dokunulmazsa Batı ile anlaşmak mümkün

İran lideri Ali Hamaney, ülkenin nükleer altyapısına dokunulmadığı sürece Batı ile bir nükleer anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre Hamaney, başkent Tahran’da Ulusal Atom Enerjisi Kurumu çalışanları ve nükleer bilim adamlarını kabul ettiği etkinlikte konuştu.

Ülkesinin nükleer alanda önemli kazanımlar elde ettiğini belirten Hamaney, 2015 yılında imzalanan ve ABD’nin tek taraflı çekilmesinin ardından hayata geçirilemeyen nükleer anlaşmaya işaret etti.

Hamaney, “Önceki yıllarda nükleer endüstri yöneticileri ve yetkilileri ülkede önemli nükleer altyapılar inşa ettiler. (Nükleer) Anlaşmada yanlış bir şey yok ama nükleer endüstrimizin altyapısına dokunulmaması gerekiyor.” söz konusu.

İran’ın nükleer faaliyetlerinin askeri amaçlı olduğu yönündeki suçlamaları reddeden Hamaney, “Amerikan istihbarat camiası, İran’ın son aylar da dahil olmak üzere nükleer silah üretme yönünde adım atmadığını birçok kez kabul etti ve bizim öyle olmadığımızı kendileri de biliyor. nükleer silah peşinde.” dedi.

Kitle imha silahlarının İslam’da yeri olmadığına dikkati çeken Hamaney, “Eğer bu İslami bir temel olmasaydı ve bizim nükleer silah üretme irademiz olsaydı bunu yapardık. Düşmanlar da biliyorlar ki bizi durduramayacaklar.” ifadelerini kullandı.

İran ile nükleer anlaşma ve müzakere süreci

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ve Almanya (5+1) arasında 2015 yılında İran ile Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin ön plana çıktığı bir anlaşma imzalandı. yaptırımların kaldırılması karşılığında düzenlenir ve kontrol edilir.

ABD, 8 Mayıs 2018’de Donald Trump’ın başkanlığı sırasında İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş ve bu ülkeye yaptırımları yeniden uygulamıştı.

İran ise 8 Mayıs 2019’da anlaşmadaki faaliyetlerini askıya almaya başladı. İran, anlaşmada yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmeye izin vermesine rağmen bu süreçte yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başladı.

Trump’ın ardından Nisan 2021’de Viyana’da başlayan ve İran’la nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ve ABD’nin anlaşmaya yeniden katılmasına odaklanan nükleer müzakereler, Washington ve Tahran arasındaki bir dizi anlaşmazlık nedeniyle 2022 Eylül ayı başlarında askıya alınmıştı. ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden sonraki süreçte İran’ın nükleer anlaşmada izin verilenin çok üzerinde uranyum zenginleştirme süreci de dahil olmak üzere attığı adımlar, nükleer anlaşmaya dönüşü zorlaştırıyor.

İran Atom Enerjisi Kurumu lideri Muhammed İslami, dün yaptığı açıklamada, yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için Batılı ülkelerin tepkisine neden olan yüksek düzeyde uranyum zenginleştirme sürecini yürüttüklerini söyledi.

haberfinike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu