Haber

İsrail işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli bir aileyi zorla evinden çıkardı

EL İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde Filistinli bir aileyi zorla konutundan çıkardı.

El Halil Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada olaya reaksiyon gösterildi.

Açıklamada, İsrail makamlarının daha evvel rastgele bir ihtar vermeksizin Eski Kent bölgesinde mülkiyeti belediyeye ilişkin konutta yaşayan Bedr el-Batş ve ailesini zorla konutundan çıkardığı belirtildi.

Bunun cüretkar bir akın olduğu vurgulanan açıklamada, yapının mülkiyetinin belediyeye ilişkin olmasından dolayı belediyenin hukuk grubuyla konutun geri alınması için gerekli süreçleri başlatacağı kaydedildi.

Açıklamada, memleketler arası topluma ve ilgili hukuk kurumlarına “El Halil’i Yahudileştirme planlarını” durdurması için İsrail’e gerçek bir baskı yapması talep edildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Bedr el-Batş ise şunları kaydetti:

“İşgal güçleri, dün akşam resmi yazılı bir karar olmaksızın sözlü olarak binayı boşaltmamız için mühlet verdi. Buna karşı çıktım. Bugün giriş kapısını kırarak, beni ve ailemi zorla evimizden çıkardılar, eşyalara zarar vererek dışarı attılar.”

El Halil’deki Eski Kent semti, protokole nazaran büsbütün İsrail’in kontrolünde bulunuyor.

El-Halil (Hebron) Protokolü

El Halil’de İsrail güçlerinin yine konuşlandırılması için 15 Ocak 1997’de El Halil (Hebron) Protokolü imzalanmıştı.

Kentin “H1” ve “H2” isimlendirmeleriyle taksim edildiği protokolde, “H1” olarak adlandırılan ve şehrin yüzde 80’ini oluşturan bölgenin Filistin’in kontrolü altında olması öngörülmüştü.

“H2” şeklinde isimlendirilen ve Harem-i İbrahim Camisi ve caminin bulunduğu Eski Şehir’i içine alan yüzde 20’lik alanı oluşturan bölgede ise sivil yönetim Filistin otoritesine ait olurken, güvenlik kontrolü ise İsrail’in kontrolü altında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu