Haber

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Berset, Ukrayna ile dayanışmanın önemine işaret etti

İsviçre Konfederasyon Lideri Alain Berset, demokratik ülkelerin Ukrayna ile büyük dayanışmasının, ülke halkı ve savaş nedeniyle başka ülkelere göç eden Ukraynalılar ile dayanışması açısından da çok değerli olduğunu söyledi.

Berset, Davos kasabasında bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) açılışı kapsamında düzenlenen programda konuştu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra dünyanın büyük krizler yaşadığını belirten Berset, Rusya’nın Ukrayna gibi barışçıl bir ülkeye “acımasız” saldırdığını söyledi.

Berset, Rusya’nın uluslararası hukuka ve çok taraflılığa da saldırdığını belirterek, “(Rusya-Ukrayna) Savaşı büyük acılar yaratıyor ve demokrasinin küresel gelişmesinde önemli rol oynuyor. Bu nedenle demokratik ülkelerin Ukrayna ile gösterdikleri büyük dayanışma büyük. Ülkede Ukrayna ile dayanışma, savaş nedeniyle başka ülkelere göç eden Ukraynalılar ve halkla dayanışma açısından da çok önemli.” terimini kullandı.

Ülkesinin 2023-2024 döneminde BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olduğunu hatırlatan Berset, İsviçre’nin uluslararası hukuku ve çok taraflılığı yeniden güçlendirmek için çaba göstereceğinin altını çizdi.

Berset, iklim değişikliği, salgın hastalık ve göç gibi sorunlarla mücadele eden dünyanın güçlü ve çok taraflı platformlara ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Bu anlamda DEF, küresel diyalog için önemli bir platform.” dedim.

DEF’e ilk kez 2012 yılında katıldığını hatırlatan Berset, DEF’in o dönemde yeni modelleri şekillendiren büyük bir dönüşüm olduğunu belirterek, geleceğe umutla bakmak, ortak vizyonun gücüne güvenmek ve geleceğe umutla bakmak için çağrıda bulunulduğunu belirtti. değerler.

Berset, o dönemde WEF Başkanı Klaus Schwab’ın “dünyanın bir numaralı sorununun artan eşitsizlik” olduğu uyarısında bulunduğunu ve o zamandan bu yana dünya genelinde eşitsizliğin artarak devam ettiğini söyledi.

Kovid-19 ve Ukrayna’daki savaşın dünyadaki kırılganlıkların tek taraflı olmadığını gösterdiğini belirten Berset, bu ülkelerin yaşadığı sorunların sadece kendi içlerinde kalmadığını, komşu ülkelere de sıçradığını söyledi.

Berset, “Kırılgan devletleri desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, aksi takdirde başarısız devletler oluruz.” dedi. dedim.

“Daha barışçıl, dirençli, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünya inşa etme yeteneğine sahibiz”

WEF Lideri Schwab burada yaptığı konuşmada, WEF’in bu yıl “Parçalı Bir Dünyada İşbirliği” temasıyla düzenlendiğini belirterek, 2023 yılının başlamasına rağmen dünyanın benzeri görülmemiş ve birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Küresel ekonominin bir dönüşümden geçtiğini kaydeden Schwab, bu konuda yaşanan elektrik krizi ve Kovid-19 gibi faktörlerin etkisi olduğuna değindi.

Schwab, tedarik zincirlerinin yeniden şekillenmesinin ekonomik dönüşümde de etkili olduğunu vurguladı.

İşbirliği içinde daha barışçıl, esnek, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünya inşa etme yeteneğine sahibiz.” Schwab, bunu başarmak için teorik olarak bölünmenin aşılması gerektiğini söyledi.

Schwab, “Davos, zorluklara rağmen problem çözme ruhunu ve pratiğini temsil ediyor” diyor. dedim.

Karşılıklı saygı ve işbirliğinin önemine işaret eden Schwab, kolektif sorumluluk, yenilikçilik, iyi niyet ve pratik zeka ile sorunların üstesinden gelebileceklerini söyledi.

Schwab, bu yıl 53’üncüsü düzenlenen DEF’e ev sahipliği yapan İsviçre hükümeti ve diğer yetkililere teşekkürlerini iletti.

İkinci gününde özel söyleşi ve oturumlarla devam eden WEF, 20 Ocak’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu