Haber

MEB, uluslararası meslek liselerini büyütüyor!

Türkiye’nin mevcut mesleki ve teknik birikimini uluslararası arenaya duyurmasında da oldukça etkili olan uluslararası meslek liseleri, öğrencilere yeni ufuklar açmakta ve kamu diplomasisi alanında Türkiye’ye uzun vadeli katkılarının zeminini hazırlamaktadır.

ULUSLARARASI MESLEK VE TEKNİK LİSE SAYILARI ARTIYOR!

Türkiye’nin uluslararası alanda işbirliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal kesimlerin işgücü ihtiyacını mesleki ve teknik eğitim yoluyla karşılamak amacıyla kurulan uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin sayısı artıyor. Buna göre, 2022 yılında Türkiye’de açılan 7 uluslararası mesleki ve teknik Anadolu lisesi sayısı yeni açılan 3 okulla birlikte 10 okula yükseldi.

Tarihimize kara bir leke olarak yazılmak zorunda kalan 28 Şubat sürecinde katsayı uygulamaları nedeniyle kapanma noktasına gelen meslek liseleri, dönmenin ötesine geçerek dünya ülkelerine yön vermeye başladı. hedeflenen yeniliklerden sonra ülkenin geleceğine ışık tutan bir eğitim modeline dönüşmektedir.

Bu kapsamda Türkiye’nin mesleki ve teknik eğitim alanındaki birikimlerini uluslararası arenaya taşımak amacıyla 6 ilde açılan 7 uluslararası mesleki ve teknik Anadolu lisesine ek olarak 3 yeni lise açılacak, bu sayı 200’e çıkacak. 10’a yükseldi.

Bakan Özer, şunları ekledi: “Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile imzaladığımız protokol kapsamında İstanbul Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı MTAL, makine ve tasarım teknolojisi; Beşiktaş İSOV Dinçkök MTAL, yenilenebilir enerji teknolojileri; Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik MTAL, madencilik teknolojisi; Bursa Osmangazi Tophane MTAL. , makine ve tasarım teknolojisi; Konya Selçuk Mehmet Tuza PAKPEN MTAL, endüstriyel otomasyon teknolojileri; Ordu Altınordu Ordu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MTAL, elektrik-elektronik teknolojileri ve Ankara Gölbaşı Mogan MTAl, uluslararası öğrenci 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılından itibaren yiyecek-içecek hizmetleri alanında 2022 Yasalarından 2023 Hedeflerine Eğitimde ‘Türkiye Yüzyılı’ belgesinde 2023 yılında 3 yeni uluslararası meslek lisesi açarak mesleki eğitimde uluslararasılaşmayı artırmayı hedefledik. bu doğrultuda Konya Karatay Celaleddin Karatay MTAL, tarım alanında Ankara Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji MTAL, yenilenebilir enerji teknolojileri Antalya Serik Borsa İstanbul MTAL konaklama ve seyahat hizmetleri alanında uluslararası öğrenci kabul edecek.

BAŞVURU SÜRECİ NE ZAMAN?

Uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerine başvuru süreci merak konusu oldu. Yapılan açıklamalara göre uygulama 2-26 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Başvuruların değerlendirilmesinin ardından yazılı sınavın 4 Haziran’da, sözlü sınavın ise 4-9 Haziran’da yapılacağı bildirildi. Sonuçlar 12 Haziran’da açıklanacak. Tüm başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından öğrencilerin Türkiye’ye gelişi ve yerleştirilmesi 11-15 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu