Haber

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecini değerlendirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçlerinin Türkiye’nin onayı ile tamamlanacağına inandığını söyledi.

Stoltenberg, NATO ve AB işbirliğine ilişkin ortak bildirgenin imza töreninin ardından AB Konsey Lideri Charles Michel ve AB Komite Lideri Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç’in Türkiye’nin tüm taleplerini karşılayamayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin görüşü sorulan Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokollerinin tamamlanacağına ve tüm NATO üyelerinin katılım protokollerini parlamentolarında onaylayacağına inanıyorum. . Bu Türkiye için de geçerli.” dedim.

İki ülkenin NATO’ya katılım sürecinin ittifakın çağdaş tarihinin en hızlısı olduğunu vurgulayan Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile Madrid’deki NATO Zirvesi’nde imzalanan terörle mücadelede işbirliği konulu üçlü mutabakat zaptı konusunda anlaştığını hatırlattı. ve silah satış kısıtlamalarının kaldırılması.

“Bunlar da yerine getiriliyor. Daha fazla bilgi ve istihbaratın paylaşıldığı kalıcı bir mekanizma kurdular ve terör tehditlerine karşı daha yakın çalışıyorlar. Türkiye’nin hukuki güvenlik kaygıları var. Hiçbir NATO müttefiki terörden Türkiye kadar darbe almamıştır. Bu nedenle NATO müttefikleri, İsveç ve Finlandiya’dan daha fazla çalışma bekliyoruz.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın şu anda NATO üyesi olmasalar da üyelik başvurusunda bulunmadan öncekinden çok farklı bir noktada olduklarını da belirtti.

ABD’nin de aralarında bulunduğu bazı NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç’e güvenlik garantisi verdiğini ve NATO’nun bölgedeki varlığını artırdığını hatırlatan Stoltenberg, artık iki ülke yetkililerinin birçok düzeyde NATO toplantılarına ve faaliyetlerine katıldığını kaydetti.

Stoltenberg, “Türkiye ve Macaristan’ın katılım protokollerini parlamentolarının onayı ile tamamlamalarının önemini görüyorum. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.” dedi.

haberbabadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu