Ekonomi

TCMB’den Türk lirası mevduata geçişe destek için kritik adım

Investing.com – Finansal piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk Lirası Mevduata geçişi desteklemek amacıyla önemli bir adım attı. Merkez Bankası, “Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.

  • Finans dünyasında gerçek bir değişim için InvestingPro ile tanışın! Borsa verilerinden uygun fiyatlara, sağlık durumu analizlerinden profesyonel grafiklere kadar her şey başarıya giden yolda size rehberlik etmek için burada. Özel indirim kuponlarımızla seçtiğiniz planda %60’a varan avantajlardan yararlanabilirsiniz. 2 yıllık abonelik için INVTROZEL2 koduyla 31 Ocak’a kadar bu fırsattan yararlanın. Çünkü büyük yatırım mükemmel araçlarla başlar. KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ.

Zorunlu karşılık oranı %8’e çıkarıldı

Değişiklik ile 25 Aralık 2013 tarih ve 28862 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’e eklenen 2013/15 sayılı madde birinci fıkrasıyla güncellendi. Ayrıca aynı ihraçta yer alan ve yüzde 4 olarak belirlenen zorunlu karşılık oranı da yüzde 8’e çıkarıldı.

Özellikle döviz koruması kapsamındaki hesaplar için belirlenen zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklikler dikkat çekti. Bu kapsamda, 6 aya kadar vadeler için zorunlu karşılık oranları yüzde 30’dan yüzde 25’e, yabancı para mevduat/katılım fonları için ilave zorunlu karşılık oranı ise yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarıldı.

Merkez Bankası yetkilileri, düzenlemelerin Türk lirası mevduata geçişi destekleyeceğini ve niceliksel sıkılaştırma sürecinin devam edeceğini vurguladı. Sadeleştirme sürecine ve parasal sıkılaştırmaya ilişkin alınan kararlar, Para Politikası Kurulu’nun belirlediği unsurlar doğrultusunda uygulanacaktır.

Para Politikası Kurulu’nun 25 Ocak 2024 tarihli kararında, sadeleşme sürecine uygun olarak alınan tedbirler, sterilizasyon çeşitliliği ve kredi arzı ve mevduat faizlerinde görülebilecek oynaklıklara karşı makro ihtiyati kararların devam edeceği duyuruldu. Araçlar artırılacak ve niceliksel sıkılaştırma devam edecek.

samsat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu