Ekonomi

UBS NZD/USD tahminini revize etti, Ağustos’ta RBNZ faiz indirimi bekliyor

UBS, Yeni Zelanda doları (NZD) için tahminlerini güncelleyerek, ABD doları da dahil olmak üzere G10 emsallerine karşı düşük performans öngördü.

Bu revizyon, 30 Mayıs’ta net-uzun pozisyonlama ile büyüme görünümü arasındaki uyumsuzluk nedeniyle ince buz üzerinde kayan NZDUSD çifti hakkında yayınlanan bir önceki uyarıyı takip ediyor. UBS daha sonra NZDUSD tahminini düşürmüş ve AUDNZD‘de 1,08’de uzun pozisyon önererek 12 ay boyunca 1,15’i hedeflemişti.

UBS, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) beklenenden daha erken güvercin bir dönüş yaptığını kabul etti. Firmanın Yeni Zelanda’ya yaptığı son ziyaret, sıkı para politikasının iç talebi önemli ölçüde etkilemesiyle birlikte ülkenin ekonomik faaliyetlerinin yavaşladığı yönündeki görüşlerini pekiştirdi.

Bu bakış açısı, RBNZ’nin bugün iş dünyası ve tüketici anketlerinin yanı sıra faaliyetlerde düşüşe işaret eden harcama ve kredi verilerine atıfta bulunarak yaptığı gözlemlerle desteklendi.

İkinci çeyrek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin 17 Temmuz’da açıklanacak olması çok önemli. UBS, merkez bankasının sırasıyla %0,6 ve %3,6’lık tahminlerine kıyasla, çeyreklik bazda %0,5 ve yıllık bazda %3,4’lük artışla RBNZ’nin tahmininden daha düşük bir TÜFE öngörüyor.

RBNZ’nin tarihsel olarak bir gevşeme döngüsü başlatmak için TÜFE’nin hedef bant içinde olmasını şart koşmaması dikkat çekicidir. RBNZ şimdi görünümünü yumuşattı ve Mayıs ayında 2024’ün sonuna işaret eden önceki açıklamasının aksine, bu yılın ikinci yarısında TÜFE hedefine geri dönüşü önerdi.

Nakit faizi açısından UBS, RBNZ’nin ilk 25 baz puanlık indirimi Ağustos ayında yapmasını bekliyor ve bu tahmin Kasım ayındaki ilk tahminlerinden yukarı çekildi. Tahmin edilen nihai oran, mevcut %5,5’ten 2025’in dördüncü çeyreğinde %3,25’e düşecek.

Yatırım açısından UBS, NZD’nin önümüzdeki 12 ay içinde çoğu G10 para biriminden daha düşük performans göstereceği görüşünü koruyor. Ayrıca AUDNZD’nin aynı dönemde 1,15 civarına yükseleceğini düşünüyor ve mevcut 1,10 seviyesinde pozisyon eklemeyi öneriyorlar.

NZD için teknik göstergeler zayıflık işaretleri gösteriyor, Göreceli Güç Endeksi (RSI) düşüyor ve spot kur 50 günlük hareketli ortalamanın keskin bir şekilde altına düşerken, momentum nötr kalıyor. UBS, tahminlerine yönelik potansiyel bir riskin ikinci çeyrek TÜFE verilerinde beklenmedik bir artış olduğunu belirtiyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-arsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu