Ekonomi

Westlake Chemical birinci çeyrekte üst ve alt kar marjlarını aştı

HOUSTON – Westlake Corporation (NYSE: WLK) bugün 2024 yılının ilk çeyreği için hem hisse başına kazanç (EPS) hem de gelir açısından analist beklentilerini aşan güçlü bir performans bildirdi.

Şirket, 1,04 dolarlık konsensüs tahmininin 0,30 dolar üzerinde 1,34 dolarlık bir EPS açıkladı. Çeyrek geliri 2,93 milyar dolarlık analist tahminini aşarak 2,98 milyar dolara ulaştı.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla Westlake’in geliri 3,36 milyar dolardan düşüş gösterdi ve bu düşüş zayıf küresel sanayi ve üretim faaliyetleri nedeniyle Performans ve Temel Malzemeler (PEM) segmenti için zorlu bir ortamı yansıttı. Ancak Konut ve Altyapı Ürünleri (HIP) segmenti 210 milyon dolarlık faaliyet geliri ve %20’lik faaliyet marjı ile rekor bir ilk çeyrek geçirerek konut nihai pazarlarındaki güçlü talebin altını çizdi.

Westlake’in 264 milyon $’lık HIP FAVÖK’ü yıldan yıla (YoY) %29’luk bir artışı temsil ederken, %25’lik rekor bir ilk çeyrek FAVÖK marjı elde etti. Şirketin HIP segmenti, boru ve bağlantı parçaları ile dış cephe kaplaması ve döşemeye yönelik güçlü talebin etkisiyle 2023’ün dördüncü çeyreğine kıyasla satış hacmindeki %12’lik artıştan yararlandı. Bir önceki çeyreğe göre ortalama satış fiyatlarındaki %2’lik düşüşe rağmen, HIP segmentinin maliyet tasarrufu girişimleri marjın genişlemesine yardımcı oldu.

PEM satış hacmi, istikrarlı ortalama satış fiyatlarıyla birlikte kademeli bir talep toparlanmasına işaret ederek %3 oranında artmıştır. Bununla birlikte, PEM segmentinin faaliyetlerden elde ettiği gelir, esas olarak kostik soda ve epoksi reçine gibi ana ürünlerin ortalama satış fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, 2023’ün ilk çeyreğinde 403 milyon $’dan bu çeyrekte 22 milyon $’a düşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde azaldı.

Westlake Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Albert Chao sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “2024’ün ilk çeyreğindeki sonuçlarımız, portföyümüzdeki iş çeşitliliğinin değerini ortaya koydu; çünkü HIP segmentimizdeki satış hacmi büyümesi ve marj artışı, PEM segmentimizdeki fiyatlandırma ve marjların zayıf küresel talep nedeniyle zorlandığı bir dönemde genel kazancımızı destekledi.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İleriye dönük olarak Westlake, sınırlı konut arzı ve konut talebini destekleyen olumlu demografik verilerden yararlanarak HIP segmentindeki büyümenin devam etmesini bekliyor. Şirket, zayıf nihai pazar talebi ve düşük fiyatlı Asya ithalatlarının rekabeti ile kısıtlanan PEM segmentinde istikrarlı bir yakın dönem performansı bekliyor. Westlake ayrıca Avrupa operasyonlarının kârlılığını artırmaya ve tesis güvenilirliği ve verimliliğine yatırım yapmaya odaklanmıştır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

salihli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu