Haber

ABB Başkanı Yavaş: “En çılgın projemiz şehre kazandırdığımız adalet duygusudur”

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, “Köprüler yaptık, yollar açtık, yeni tesisler ekledik ama en büyük projemiz Başkent’te yarattığımız bereket, sağlık ve huzur ortamıydı. En çılgın projemiz adalet duygusuydu” dedi. Şehre kardeşliği ve güveni getirdik.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 5 yıllık görevi boyunca hayata geçirdiği projeleri “5 Yıllık Projeler Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı”nda anlattı. Atatürk Spor ve Stand Sarayı’ndaki toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partililer ve vatandaşlar katıldı. Yavaş, konuşmasında Ankara’nın yönetim anlayışında büyük bir zihniyet değişikliği yaptıklarını belirterek, “Şeffaf, katılımcı, hesap verebilir bir yönetim anlayışını hakim hale getirdik. Köprüler yaptık, yollar açtık, yeni tesisler ekledik ama En büyük projemiz başkentte yarattığımız bolluk, sağlık ve huzur ortamıdır.” “En çılgın projemiz şehre kazandırdığımız adalet duygusu, kardeşlik ve güvendi” dedi.

“Korkacak hiçbir şeyimiz yok”

Son 5 yılda 4 binin üzerinde ihaleyi internet üzerinden canlı yayınladıklarını kaydeden Yavaş, “Tüm mali raporları ve Sayıştay raporlarını internet sitemizde yayınlıyoruz. Korkacak bir şeyimiz yok. Maliyetlerin üzerine pankartlar asıyoruz.” Tamamladığımız projelerimizi kamuoyuyla paylaşıyor, her fırsatta muhasebesini yapıyoruz. Halkın parası bol. Destekçilerimize destek sağlıyoruz.” “İşler hak edenlere verilir” dedi.

“Ankara halkını dolandırmıyoruz”

ABB’nin 2013 bütçesinin 2 milyar 20 milyon dolar olduğunu hatırlatan Yavaş, şu andaki bütçelerinin 1 milyar 147 milyon dolar olduğunu belirterek, “Ekonomik sıkıntının etkisi her zaman oluyor. Biz Ankara halkını dolandırmıyoruz. Biz bunu sağlıyoruz.” su ve otobüs biletlerini en uygun fiyatlarla halka ulaştırıyoruz. Dolayısıyla gelirimiz azalıyor.” “Pandemi döneminde esnaftan kira toplamadık, ceza kesmedik. Bugün çıkanlar pandemi döneminde 8 bine yakın esnafa ceza kesti. Cebine bir kuruş para almayan esnafımız. Gelirimiz arttı” 10 yılda yarı yarıya azaldı” dedi.

“Susuz kalan çok az köyümüz kaldı”

Ankara’nın köylerindeki açık kanalizasyon sorununun büyük kısmını çözdüklerini belirten Yavaş, şöyle konuştu:

“5 yılda 171 köyün açık kanalizasyon sorununu çözdük. 61 köyde çalışmalarımız devam ediyor. Evinizde birkaç saat suyunuz kesildiğinde, ne zaman geleceğini merak ederek ne kadar tedirgin oluyorsunuz? Hayat tam anlamıyla.” Şimdi bunun 25-30 yıldır sürdüğünü hayal edin, köylerimiz ve “Birçok mahallemizde su yok. Ulaşımla geliyor. Ankara’da göreve geldiğimizde yüzlerce köye taşınan su tankerlerinin çalışmaları tamamlandı. Suyu olmayan çok az köyümüz kaldı. 10 yıldır Cumhuriyet’in başkentinde bazı mahallelere tankerlerle su dağıtılıyor.”

“13 bin öğrenciyi ücretsiz ağırladık”

Ankara’ya şehir dışından gelen öğrencilerin otel ve pansiyon kiralayarak yurt sorununu çözmeye çalıştıklarını anlatan ABB Başkanı Yavaş, şunları söyledi:

“Başkent’e gönderen ailelere ‘Çocuklarınız sadece sizin değil, sonuçta bu ülkenin çocuklarıdır. Biz onlara annelik, babalık yapıyoruz. Onları eğitimden mahrum bırakmayacağız’ dedik. Şu ana kadar 13 bin öğrenciyi ücretsiz ağırladık. Şu ana kadar bine yakın öğrenciyi ağırlamaya devam ediyoruz. “1.200 civarında depremzedeyi ağırlamaya devam ediyoruz.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel konuşmasında, “Ankara’ya var gücüyle hizmet eden, alın terini Ankara sokaklarına döken, pandemide ‘ben buradayım’ diyen ve onları yalnız bırakmayanlar, Yoksullara maddi yardımda bulunan, mahsullerinin içinden et geçmesini sağlayan, tencereyi kaynatan, “Evlerini ısıtan Mansur Yavaş ile daha fazla gurur duyamayız” dedi.

Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. – ANKARA

haber-akdagmadeni.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu