Haber

Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki İşbirliği Önemli Rol Oynuyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile yaptığı görüşmede, “İki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmesi önemli. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ortaklık çok önemli rol oynuyor” Avrupa’nın arz güvenliği ve bölgenin arz güvenliği için.” ” söz konusu.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Bakan Bayraktar, Bakü temasları kapsamında ilk olarak Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile görüştü. Toplantıda Bayraktar, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşliğin üst düzeyde olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanlarımızın ilişkileri, kanunları, kardeşlikleri ve bize gösterdikleri yön bu birlikteliği daha da ileri götürecek noktadadır. Sevinçlerinizi sevincinizle paylaşıyoruz, sizi üzen şeyleri sizlerle paylaşıyoruz.” Birlikte üzülüyoruz. Çok şükür son zamanlarda sevinci hep birlikte yaşadık. Bu anlamda Karabağ zaferini bir kez daha tebrik ediyorum. Bu hepimiz için gerçekten büyük bir gurur kaynağı oldu. Onun dışında Azerbaycan özellikle bizim alanımızdır, enerji alanıdır, sizlerle alanımızdır, bu alanda bizim alanımızdır. “Gelişmesini görmekten çok mutluyuz. İki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmesi de önemli. Bildiğimiz gibi özellikle Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ortaklık arz güvenliği açısından çok değerli bir rol oynuyor.” Önümüzdeki dönemde Avrupa’nın ve bölgenin arz güvenliğinin sağlanması.” Bunun artarak devam edeceğine inanıyorum dedi.

Azerbaycan’ın son dönemde yenilenebilir enerji alanında kaydettiği ilerlemenin takdire şayan olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Şu anda bu konularda işbirliğinden bahsediyoruz. Bakanlığınız döneminde bu dönemi anlatacak olsak şu cümleleri kullanmak isterim” dedi. Bağlarımız her zaman iyiydi ama sizlerle birlikte bunu biraz daha kurumsallaştırmaya çalışıyoruz.” Başladık diyebiliriz. Çünkü Türkiye-Azerbaycan Güç Forumu’nun üçüncüsünü bu yıl sizlerle birlikte önceki Bakanımız döneminde kurumsallaşan Nahçıvan’da gerçekleştirdik. İnşallah 2024 yılında dördüncüsünü Türkiye’de bekliyoruz. Ancak bu kadar yılda bunların uzun vadeli hale gelmesinin de çok değerli olduğunu düşünüyorum. “İnşallah bunları bizden sonraki arkadaşlarımıza da bu şekilde aktaracağız ve daha kurumsal bir çerçevede yürüteceğiz. Belki Nahçıvan’da başlattığımız ve sizlerle imzaladığımız mutabakat zaptı’nın devamı olarak bugün bir toplantı yapacağız. Bir çalışma grubu aracılığıyla” dedi.

“Tüm dünyanın gözü burada olacak”

Türkiye ile Azerbaycan’ın elektrik alanında iş birliğini bir sonraki aşamaya taşıyacak bir çalışmanın içerisine girdiğini belirten Bayraktar, “İnşallah bugün bunu sizlerle birlikte değerlendireceğiz. Doğal olarak Azerbaycan ve Bakü’nün çok önemli bir gündemi var. bu yıl.” Birleşmiş Milletler Taraflar Konferansına ev sahipliği yapıyorsunuz. Öncelikle Allah kolaylık versin. Bu çok önemli ve zor bir görevdir. Ama eminim ki Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev’in liderliğinde siz ve ilgili tüm arkadaşlar çok başarılı bir ev sahipliği yapacaktır. Bütün dünyanın gözü burada olacak. Her zamanki gibi “Özellikle yenilenebilir enerji, enerji iletimi, dağıtım ve enterkonneksiyon alanındaki projelerinizin tüm dünyada ilgiyle karşılanacağına inanıyorum. Bu sıcak misafirperverliğiniz için bir kez daha çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bakan Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Cabbarov ile görüşmesinin ardından Azerbaycan’dan ayrılacak. – BAKÜ

haber-cayirova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu