Teknoloji

Apple, uygulama mağazası ücretleri nedeniyle 1 milyar dolarlık davayla karşı karşıya

Salı günü Apple, App Store fiyatları üzerinden İngiltere’deki 1.500’den fazla uygulama geliştiricisi tarafından açılan 785 milyon sterlinlik (1 milyar dolar) toplu davaya konu oldu.

App Store’u da içeren Apple’ın hizmetler bölümü, son birkaç yılda gelirlerde hızla büyüdü ve şu anda şirkete her çeyrekte yaklaşık 20 milyar dolar kazandırıyor.

Apple’ın komisyonları eleştirildi

Ancak şirketin uygulama içi ödeme sisteminin kullanımı için bazı uygulama üreticilerinden aldığı yüzde 15 ila yüzde 30’luk kurullar çok eleştiriliyor.

Apple daha önce App Store’daki geliştiricilerin yüzde 85’inin rastgele bir tahtaya ödeme yapmadığını ve Avrupalı ​​geliştiricilerin App Store aracılığıyla dünyanın 175 ülkesindeki pazarlara ve müşterilere eriştiğini söylemişti.

Birleşik Krallık’taki Rekabet Temyiz Mahkemesi’ndeki dava, East Anglia Üniversitesi Rekabet Politikası Merkezi’nde profesör ve eski ekonomist olan Sean Ennis tarafından 1.566 uygulama geliştiricisinin adına açıldı.

Geçtiğimiz birkaç yılda Apple, Fransa, Almanya, Hollanda, Güney Kore, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülkede rekabete aykırı uygulamalar yapmakla suçlandı veya soruşturuldu.

Sonuç olarak Apple, bazı ülkelerde “App Store”da değişiklik yapmak zorunda kaldı. Örneğin şirket, geliştiricilerin Güney Kore’de alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin verdi.

kuluncakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu