Haber

Çorum’da İşçiler İşten Çıkarıldıkları İddiasıyla Eylem Başlattı

Çorum’da bir fabrikada sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işveren tarafından işten çıkarıldıklarını öne süren tekstil işçileri, fabrika önünde protesto eylemi başlattı.

Organize Sanayi Bölgesi’nde dokuma sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede iş akdi işveren tarafından feshedilen 28 işçi, sendikalı olarak işbaşı yapmak istedi.

HAK-İŞ’e bağlı Öz İplik İş Sendikası’nın da desteklediği eylemde personel sloganlar attı.

Öz İplik İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Bünyamin Bayır, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrika işçilerinin kısa bir süre önce Öz İplik İş Sendikası üyeliği nedeniyle ihraç edilerek anayasal haklarının ihlal edildiğini söyledi.

İşverene Öz İplik İş Sendikasını işçilerin kanuni temsilcisi olarak tanıması çağrısında bulunan Bayır, “Üyelerimiz için buradayız. 800 bine yakın üyesi olan HAK-İŞ ve 43 bini aşkın üyesiyle Öz İplik İş Sendikası olarak üyelerimizin yanındayız. Bir personel hareketi olan sendikamız Öz İplik-İş’in; “Patronun baskıcı tavrından vazgeçmesini ve personelin sendikalaşma özgürlüğüne saygı göstermesini istiyoruz. Personelin sesine kulak vermesini istiyoruz. Patron yetkilileri diyaloğa davet ediyor, zor ekonomik koşullar nedeniyle işten çıkarılan personel kardeşlerimizin işlerine geri dönmesini istiyoruz.” dedi.

Bayır, talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İşten çıkarılan işçilerden Bekir Ödemiş de 21 yıl çalıştığı fabrikadan “küçüleceğiz” gerekçesiyle ihraç edildiğini belirtti.

Ödemiş, yaklaşık 670 çalışanı bulunan fabrikada yaklaşık 240 kişinin sendikaya üye olduğunu ve bu nedenle 28 çalışanın işten çıkarıldığını öne sürdü.

Öte yandan fabrika yöneticileri, eylemin ardından gazetecilere açıklama yapmazken, fabrikadan basına yazılı açıklama yapılacağı bildirildi.

imranlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu