Teknoloji

Apple’a tepki gösteren şirketlerin arasına Microsoft da katıldı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, son dönemde üçüncü taraf uygulama mağazaları için sağladığı fiyatlandırma yapısı nedeniyle pek çok işletme tarafından eleştiriliyor. Microsoft da bu durumla ilgili bir şeyler söyledi.

Konuya yabancı olanlar için kısa bir özet verelim. Dijital Hizmetler Yasası, Avrupa Birliği sayesinde Mart ayında yürürlüğe girecek. Sonuç olarak Apple, tüketicilerin harici uygulama mağazalarından uygulama indirmelerine izin vermek zorunda kalacak.

İlgili Makaleler

Ancak şirketin üçüncü taraf uygulama mağazalarında program yayınlayacak geliştiriciler için açıkladığı fiyatlandırma yapısı birçok tartışmaya yol açtı. Geliştiriciler bu strateji kapsamında uygulama içi satışların yüzde 17’sini alacak. Ayrıca programların yılda bir milyondan fazla indirilmesi durumunda 0,50 Euro ücret tahsil edilecektir. Fiyat planının eleştirilen kısmı burası.

Xbox Lideri: “Apple’ın yeni politikası yanlış yönde atılmış bir adımdır”

Şu ana kadar bu fiyatlandırma stratejisi, aralarında Epic Games ve Spotify’ın da bulunduğu birçok farklı şirketin CEO’ları tarafından sorgulandı. Son olarak Microsoft’un Xbox kurumsal lideri Sarah Bond da katıldı. Sarah Bond, Apple’ın yeni politikasında hata yaptığına inandığını belirtti.

Xbox liderinin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

Yapıcı konuşmaların açık platformlar ve daha fazla rekabet açısından değişim ve ilerlemeyi teşvik ettiğine inanıyoruz. Apple’ın yeni politikası yanlış yönde atılmış bir adımdır. Önerilen planlarıyla ilgili geri bildirimleri dikkate alacaklarını ve herkes için daha kapsayıcı bir gelecek için çalışacaklarını umuyoruz.

haber-ulus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu