Ekonomi

BHP’nin Anglo American teklifini nakitle artırması muhtemel

Yatırımcılar, NYSE’de NYSE:BHP koduyla işlem gören BHP Group’un, Johannesburg Borsası’nda JSE:AGLJ koduyla işlem gören Anglo American’a yönelik devralma teklifini bir miktar daha artırabileceğini düşünüyor.

Bu beklenti, Anglo American’ın BHP’nin ilk tekliften %10 daha yüksek olan ancak yine de şirketin değerinin altında olduğu düşünülen geliştirilmiş tüm hisse teklifini reddetmesinin ardından geldi. Teklif, Anglo’nun Güney Afrika’daki demir cevheri ve platin varlıklarını elden çıkarmasını gerektiriyor ki bu talep Anglo tarafından cazip bulunmuyor.

Madencilik devi BHP’nin İngiltere’deki devralma düzenlemeleri uyarınca bağlayıcı bir teklif sunmak ya da geri çekilmek için 22 Mayıs’a kadar süresi bulunuyor. BHP’nin ilk teklifini hisse başına 25.08 pounddan 27.53 pounda yükselten son teklif, Anglo hissedarlarının birleşik şirketteki sahipliğini %14.8’den %16.6’ya çıkaracak.

Salı günü BHP hisseleri hafif bir düşüş yaşayarak %0,5 düşüşle 43,03 A$’dan işlem gördü. Bu arada Anglo American, ayrıntıları bugün yatırımcılara açıklanacak olan bağımsız bir strateji uygulama planlarını hızlandırdı.

Tribeca Investment Partners portföy yöneticisi Todd Warren’ın yorumları, piyasanın Anglo’nun strateji güncellemesini merakla beklediğini gösteriyor ve Anglo’nun kısa vadede bir BHP teklifinin sunabileceğiyle karşılaştırılabilir bir değer yaratmasının zor olabileceğini belirtiyor.

BHP CEO’su Mike Henry’nin bugün ilerleyen saatlerde Bank of America’nın Miami’deki küresel madencilik konferansında konuşma yapması planlanıyor. Bu etkinlik öncesinde, BHP hisselerini elinde bulunduran birkaç Avustralyalı fon yöneticisi görüşlerini dile getirdi ve bunlardan biri teklife nakit bileşeni eklemenin BHP’nin anlaşmayı güvence altına alması için makul bir adım olabileceğini belirtti.

Anglo American’ın portföyündeki önemli bir varlık olan bakır, temiz enerji ve yapay zeka teknolojilerindeki önemli rolü nedeniyle potansiyel alıcılar için önemli bir cazibe merkezi.

Bakır fiyatları son altı haftada %12 artarak Salı günü metrik ton başına 10.200 doların üzerine çıkarak son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Anglo’nun reddinin yarattığı hayal kırıklığına rağmen BHP yatırımcıları şirketin bir yandan mali disiplini sürdürürken diğer yandan da güçlü bakır fiyatlarından faydalanması gerektiğinin farkında.

Jefferies analistleri BHP’nin Anglo’nun yönetim kurulunu kazanmak için teklifini hisse başına 30 pound’un üzerine çıkarması gerekebileceğini öne sürerken, BHP’nin bu eşiği karşılama konusundaki istekliliği konusunda belirsizliklerini dile getirdiler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberfindikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu