Ekonomi

Borsa günü rekorla kapattı

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 23,01 puan artarken, toplam işlem hacmi 169,4 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,69, holding endeksi yüzde 0,06 kaybetti. Orta bölüm endekslerinde en çok kazandıran faktör yüzde 5,33 ile inşaat, en çok kazandıran ise yüzde 2,01 ile finansal kiralama faktoringi oldu.

Dünya genelinde devam eden enflasyon ve durgunluk dalgalanmaları ile küresel borsalar olumsuz bir seyir izlerken, hafta boyunca izlenecek yoğun makroekonomik veri gündeminin varlık fiyatlarına etki etmesi bekleniyor.

Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında yer alan dünyanın en büyük ekonomileri ABD ve Çin’in ekonomik gidişatına ilişkin belirsizlikler fiyatlandırmayı zorlaştırmaya devam ediyor.

ABD’de açıklanan veriler nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu düşürme çabası içinde başka bir faiz artışına gitme ihtimali bulunurken, emlak branşındaki büyük oyuncuların temerrüde düşme ihtimali de mevcut. Çin’deki deflasyonist süreç risk algısının artmasına neden oluyor.

Analistler, yarın yurt içi satış istatistikleri, tarım ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve bütçe istikrarı verilerinin takip edileceğini belirterek, Japonya’da büyüme, Çin’de sanayi üretimi, İngiltere, Almanya’da işsizlik ve Euro bölgesi ZEW ekonomik büyümesinin takip edileceğini söyledi. güven endeksi, ABD’de perakende satış verilerinin ön plana çıkacağını bildirdi.

BIST 100 endeksinde 7.800 ve 7.900 seviyelerinin teknik olarak dirençli olduğunu belirten analistler, 7.700 ve 7.600 puanlarının dayanak konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu