Haber

“Çin Bileşik Gözü”nün İkinci Aşama İnşaatına Başlandı

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından yayınlanan fotoğraf, yörünge aracını ve Mars’ın bir grup fotoğrafını gösteriyor, 1 Ocak 2022. (Fotoğraf: via CNSA/Xinhua)

PEKİN, 15 Şubat (Xinhua) — Pekin Teknoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Çin’in “Çin Bileşik Gözü” olarak bilinen derin uzay keşif radar tesisinin inşaatının ikinci aşaması Salı günü Chongqing’de başladı.

300 mu’dan (20 hektar) fazla bir alanı kapsayan yeni fazda, her biri 30 metre çapında 25 adet yüksek çözünürlüklü radar inşa edilecek. İnşaatın 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.

“Çin Bileşik Gözü” tesisi, asteroitler, ay ve Dünya gibi gezegenler dahil olmak üzere derin uzay nesnelerinin yüksek çözünürlüklü manzaralarını gözlemlemek ve tespit etmek için kullanılacaktır. Proje aynı zamanda ülkenin Dünya’ya yakın asteroit savunma çalışmalarına ve gezegen bilimi araştırmalarına da hizmet edecek.

Projenin inşaatı üç aşamadan oluşuyor. 16 metre çapında dört radardan oluşan ilk faz Aralık 2022’de tamamlandı. Projenin üçüncü fazının tamamlanmasıyla tesiste 100’den fazla radar olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu