Ekonomi

Türkiye Bankalar Birliği’nden depremzedelere tavsiye kararı

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun dün yapılan toplantısında aldığı kararlar yazılı bir açıklama ile duyuruldu.

Toplantıda, merkez üssü Maraş olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından bölgedeki çalışmaların masaya yatırıldığı belirtilerek, “Toplantılarda servis ağının şebeke ile sağlandığı değerlendirildi. Bölgenin hemen her noktasında müşteri taleplerinin kesintisiz olarak karşılanabilmesi için fiziki şubeler, ATM’ler ve mobil şubelerin kurulması, açılan şubelerin yeniden faaliyete geçirilmesi için teknik çalışmalar ve geçici hizmet birimlerinin oluşturulması konusunda işbirliği imkanları ele alındı.

Toplantıda Adıyaman, Hatay, Maraş, Malatya, Osmaniye ile Antep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki banka müşterilerinin kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi kurullarının faizsiz olarak 6 ay ertelenmesi önerildi.

Deprem bölgesindeki diğer illerde bulunan gerçek ve şahıs ticari işletmelerinin ve gayrinakdi kredi kurullarının kredi borçlarının veya taksitlerinin 1 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmesi teklif edildi.

Birliğin tavsiyeleri şu şekildedir:

1. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan şahıs ve gerçek kişi ticari işletmelerimize ilişkin olarak; (31 Ağustos 2023’e kadar)

– 06.02.2023 tarihinden önce kullanılmış ve 31.08.2023 tarihine kadar; Mevcut kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komitelerinin (31.08.2023 tarihini geçmemek üzere) faizsiz (faiz/gecikme faizi) 6 ay ertelenmesi,

– Kaybolan/kaybolan POS cihazları için üye iş yerlerimizden tahsilat yapılmaması,

– bir bankacılık hizmet kurulu almamak

– 2023 yılı bireysel ve kurumsal kredi kartı fiyatlarının tahakkuk ettirilmemesi,

– Üye iş yeri/POS kullanım bedellerinin 2023 yılı boyunca tahsil edilmemesi,

– İdari uygulamalara ilişkin haciz, icra, takip vb. (Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde)

– Alacakların tamamı için takip, haciz, icra satış işlemleri vs yoktur. işlem yok,

– Faizsiz yapılandırılmış alacaklar için ödeme sürelerinin ertelenmesi,

-İbra kararı verilmişse bu karar uygulanmaz, taahhüde aykırılık şikayeti yapılmaz, borçlu talep ederse daha önce başlatılan takipler durdurulur, satış gününde gelen evraklar için satış ertelenir ,

– Takipteki alacaklılar için otomatik tahsilatın durdurulması,

– müşteri hesaplarındaki takip blokajlarının kaldırılması,

– İdari yollarla dahi olsa, vadesi geçmiş krediler için aktif bir tahsilat girişiminde bulunulmaması,

– Takip hesaplarına intikal etmeyen, kredi geri ödemelerini zamanında yapamayan ve yapamayacağı öngörülen müşterilerimiz için bağlantı ve tahsilat faaliyetlerinin askıya alınması.

2. Sarsıntı bölgesindeki diğer illerdeki şahıs ve gerçek kişi ticari işletmelerimizin kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komitelerinin faizsiz (faiz/gecikme faizi) 1 ay ertelenmesi

3. Yukarıdaki kapsam dışında kalan, deprem bölgesinde yer alan ve deprem talebinden zarar gören müşterilerimizin mevcut kredi borçlarını/taksitlerini (31.08.2023 tarihine kadar) müşteri bazında değerlendirilmek üzere erteleme imkanı sağlanması ve zarar gördüklerini belgelemek,

4. Depremde vefat eden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerimizin kredi borçlarının, kredi borcuna karşılık krediye konu sigorta ödemelerinin düşülmesi ve kalan borçların mahsup edilmesi.

macka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu