Teknoloji

Don Corleone Bunu Seviyor: Başarılı Mafya Temalı En İyi Oyunlar

Gangsterizm her zaman sinema dünyasının ilgisini çeken bir konu olmuştur. Godfather dizisi tarihte en uygun sinemalar dediğimiz sinemaların ortasında hep anılır. Uzun yıllardır sinema dünyasının ilgisini çeken bu tema, elbette oyun dünyasında da yansımalarını bulmuştur. Kendi hikayeleriyle bu temayı işleyenlerden, ünlü sinemaların oyunlarını üretenlerden bahsederken mafya temalı pek çok oyunla karşılaştık. Bu listede bu temayı başarıyla işleyen oyunları derledik.

10. Yaralı Yüz: Dünya Senin

Genelde film uyarlamaları denilince aklımıza düzgün oyunlar gelmiyor ama gangsterler ve mafya denilince karşımıza çıkan örnekler oldukça başarılı. Efsanevi oyuncu Al Pacino’nun hepimizin hatırladığı Yaralı Yüz filmi ve eğlenceli başrolü Tony Montana. Sadece filmin hayranlarına değil, bu temayı seven tüm oyunseverlere hitap eden bir oyun Scarface: The World Is Yours.

9. Mafya II

Vito Scaletta’nın hikayesine tanık olduk, hatalar dünyasında hapsedilmeyi ve yükselmeyi gördük; Canlı açık dünyası ve etkileyici hikayesiyle kimilerine göre serinin en güzel oyunu olan Mafia II.

8. Baba

Girişte de söylediğimiz gibi tüm zamanların en yeterli sinemaları derken The Godfather serisinden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Beyaz perdede bu kadar başarılı olan bir sinemanın oyun dünyasında yeniden oluşması elbette doğaldır. En iyi uyarlamalardan biri EA tarafından 2006 yılında yapılan ve Aldo Trapani’nin yerini aldığı Corleone Bug Ailesi’nde uydurma bir karakterin yükselişini konu alan The Godfather oyunudur.

7. Uyuyan Köpekler

Asya kıtasını gangsterler ve mafya açısından da anmak gerekir. Suç dünyasındaki görevini unutan bir iç polisi gördüğümüz hikaye size tanıdık geldi mi?

6. Azizler Sırası: Üçüncü

Saints Row kendine has çizgisi olan ve en güzelleri arasında yer alan bir seri ise üçüncü oyun bir dönüm noktası oluyor. Bir avuç karizmatik gangsterin öznesi olması da onu bu listeye koymamıza neden oldu. Büyüleyici grafikleri, aksiyon dolu oynanışı ve hikayesiyle Saints Row: The Third.

5. Azizler Sırası 4

Saints Row: The Third hakkında az önce söylediğimiz her şeyi alın ve birkaç kez çarpın. Artık sadece bir mafya değiliz, karakterimiz bir devlet lideri olarak başlıyor ve aynı zamanda yüce kahraman. Şehrin etrafında uçtuğumuz Saints Row 4, uzaylılarla savaş.

4. Mafya

Mafia etkileyici hikayesiyle çıktığı andan itibaren hep sevildi. Modası geçmiş oyun ve grafikler artık oynamaya izin vermiyordu, bu muhtemelen oyun tarihinin en iyi yeniden yapımı. Güncel oynanışı ve göz alıcı grafikleriyle sevdiğimiz hikayeye dönüp bakma fırsatı bulduk.

3. Yakuza: Ejderha Gibi

Yakuza serisinin yedinci oyununun JRPG olacağı öğrenilince herkes tarafından önyargıyla karşılandı. Ancak oyun çıktığında bu yargıların asılsız olduğu ortaya çıktı. Yakuza: Like A Dragon, farklı ve eğlenceli ana karakterimiz Ichiban Kasuga ile farklı bir gangster oyunudur.

2. Yakuza 0

Seriyi eski ayarlarına döndüren Yakuza 0. Daha önce de söylediğimiz gibi suç çetelerinin üzerine bahis oynanan oyunların ortasında Yakuza serisi başka bir yerde. Ne de olsa karaoke makinelerini bu kadar sertliğe ve gaddarlığa dahil etmek her oyunun yapacağı şey değil.

1. Kırmızı Ölü Kefaret 2

Vahşi batının acımasız gangsterlerini, Van der Linde Çetesinin trajedisini gördüğümüz Red Dead Redemption 2; Arthur Morgan odaklı süper hikayesi ve sanat eseri olabilecek görselleri ile listemizin son üyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu