Haber

Türkiye ile Fransa arasında JETCO Protokolü imzalandı

Paris’te, Fransa Dışişleri Bakanlığıbünyesinde düzenlenen Türkiye-Fransa7. Dönem JETCO Toplantısı’na katılan Bakan Muş, Fransız mevkidaşı Becht ile Türkiye-Fransa arasındaki 7. geçmiş.

“Ülkelerimiz arasındaki etkin iş birliğinin Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde barış ve istikrara katkı sağlayacağına inanıyoruz. Dünyamızın ve bölgemizin zor günlerinde de Cumhurbaşkanılarımız ve Dışişleri Bakanlarımız yapıcı diyaloglarını sürdürmektedir. Başkanlarımızın bu anlamda önem arz etmektedir. Devlet, Kasım ayında Endonezya’da düzenlenen G20 Zirvesi vesilesiyle bir araya geldi.”

Bakan Muş, Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinde yenilenen ivmenin bölgesel konularda düzenli ve düzenli bir diyaloğu da mümkün kıldığını belirtti.

“Fransa JETCO Dönem Toplantısı vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret ile siyasi ilişkilerimizde yakaladığımız olumlu ivmeyi ekonomik ve ticari ilişkilerimize de yansıtacağımıza inanıyoruz” Muş, 7. Türkiye-Fransa JETCO Toplantısı’nda Fransız Bakan Becht ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağlantıları tüm yönleriyle gözden geçirdiklerini ifade etti. Muş, görüşmenin verimli geçtiğini belirtti.

Türkiye ve Fransa’nın ortasında kalan JETCO’ya Türk özel şirketlerinin de aktif olarak katıldığına değinen Muş, JETCO’nun iki ülkenin tüm ekonomik ve ticari çıkarlarını derinlemesine ele aldığını; Bu bağlantıları, önlerindeki sorunları ve zorlukları tartışmak için son derece yararlı bir mekanizma olarak gördüklerini vurguladı.

Muş, Türkiye-Fransa 7. Dönem JETCO Protokolü’nün ikili ticari çıkarların, karşılıklı yatırımların, müteahhitlik hizmetlerinin, sürdürülebilir tedarik zincirlerinin, yeşil dönüşüm, enerji, tarım, çevre ve şehircilik alanlarında iş birliğinin yanı sıra müzakere ve mutabakatın bir yansıması olduğunu belirtti. farklı konularda söylenmiş.

Bakan Muş, “7. Dönem JETCO Protokolümüzün, ülkemiz ile Fransa arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük katkı sağlamasını temenni ediyorum”söz konusu.

Becht ise Türk mevkidaşıyla Fransa’da bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğleden sonra gerçekleştirdikleri ikili görüşmede çeşitli alanlarda ikili iş birliği, iklim değişikliği gibi konularda bugüne kadar yürütülen teknik çalışmaları ele aldıklarını kaydetti. , ulaşım, enerji ve yeşil dönüşüm. becht, “Özellikle iklim konusunda iş birliği 2021 sonunda yeniden ivme kazandı. Paris Anlaşması’nın Türkiye tarafından onaylanması sayesinde”söz konusu.

Becht, Türkiye ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında özellikle bu anlamda bir mutabakat zaptı imzalandığını belirterek, AFD’nin 2022-2024 yılları arasında Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadele alanında 800 milyon Euro’luk bir bütçe kullanacağını belirtti. “İki ülkenin ortasında var olan sayısız işletme sayesinde Türkiye ve Fransa’nın ortasındaki son derece ağır ve yoğun verimli ekonomik işbirliğini bu toplantılarda dile getirme fırsatı bulduk”dedi.

Fransa ve Türkiye’nin birbirleri için son derece önemli ekonomik paydaşlar olduğunu ifade eden Becht, ” Bu açıdan karşılıklı olarak bu ilişkiyi ve ekonomik çıkarlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Avrupa fiyat zincirlerinin bölgeselleşmesi açısından Türkiye, oldukça stratejik bir coğrafi konuma ve aynı zamanda yüksek nitelikli işgücüne sahip bir ülkedir.ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu