İş

EYT’liler emeklilik sürecinde ne yapmalı?

Emeklilik yaşına (EYT) ilişkin düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve EYT çerçevesinde emeklilik başvurularına ilişkin süreç başlayacak. düzenleme.

EYT’ye ilişkin düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek gündeme alındı. İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenleme ile gözler başvuru sürecine çevrildi. Kanun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra vatandaşlar e-Devlet üzerinden veya SGK müdürlüklerine başvurarak emekli maaşı başvurusu yapabilecek.

Kanun çerçevesinde 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar, yaşları dolmadan emekli olabilecek; Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapılmayacaktır. Prim gün sayısını ve çalışma süresini yerine getiren her vatandaş emeklilik hakkına sahip olacak ve kanun kapsamında taşeronlardan takıma geçen işçiler için zorunlu emeklilik kaldırılacaktır. Ayrıca işverenlere kıdem tazminatı için kredi bazında kredi verilecek ve yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi sağlanacak.

“SSK’lılar emekli maaşı alabilmek için işten ayrıldığını beyan edecek”

Emeklilik sürecinde 5 bin ila 5 bin 975 prim gününü dolduran SSK’lı EYT’liler, SGK’dan “emekli olabilir” yazısı alıp, işverenine emeklilik dilekçesi vererek işten ayrıldığını beyan edecek. Dilekçede emekli maaşı almak için iş. Kıdem tazminatı ve varsa diğer işçi alacaklarını da talep edebilecek. İşverene ulaşan dilekçede işçi, işten ayrılma nedeni olarak 08 numaralı kodu kullanarak işten çıkmak zorunda kalacak.

Herhangi bir işyerinde çalışmayan EYT çalışanları, “emekli olabilir” yazısı almadan doğrudan e-Devlet ve SGK müdürlüklerinden emeklilik başvurusu yapabilecek.

“Bağ-Kurluların emekli olabilmesi için prim günlerini doldurması yeterli”

4/B’ye tabi Bağ-Kurlular, emeklilik başvuru sürecinde “emekli olabilir” yazısı almalarına gerek kalmaksızın, 7 bin 200 prim günü için şartları sağlayan her vatandaşa emeklilik talebinde bulunabilecek. emekli kadınlar ve erkekler için 9 bin.

“Memurlar kurumlarına Emeklilik Talep Formu doldurmaları gerekecek”

Emeklilik sürecinde 4/C’ye alışan memurlar, Emeklilik Talep Formu’nu doldurarak veya dilekçe ile kurumlarına başvuracak. Atama yapmaya yetkili kurum amiri emekliliğini onayladıktan sonra ATAMA yetkisi verilen çalışan, bunu da RANDEVU üzerinden SGK’ya iletebilecek.

“EYT kapsamındaki ilk maaşlar nisan ayında ödenecek”

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek yasa ile vatandaşlar başvuru yapabilecek. Maaşlar başvuruyu takip eden ay içinde hesaplara yatırılacak ve ilk maaşlar Nisan ayında ödenecek. – ANKARA

kepsut-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu