Haber

Filipinler, ABD’nin Afgan sığınmacılar için Özel Göçmen Vizesi vermesini bekliyor

Filipinler, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra ülkeye kabul edilen Afgan mülteciler için ABD’den Özel Göçmen Vizesi (SIV) vermesini bekliyor.

Filipinler’in Washington Büyükelçisi Jose Manuel Romualdez’e dayandırılan Filipinler Haber Ajansı’nın haberine göre, hükümet, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Filipinler’e yerleştirilen Afgan sığınmacıları ABD’ye göndermek için çalışıyor.

Romualdez, ülkesinin Ocak 2022’de ABD’den Afgan sığınmacılara verilecek Özel Göçmen Vizesi’ni beklediğini belirterek, “Hükümet teklif üzerinde dikkatle çalışıyor.” terimini kullandı.

Senatör Imee Marcos’un konuyla ilgili Filipin Senatosu’na görüş talebinde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Romualdez, “Vize işlemleri başlayınca ülkede hiçbir Afgan kalmayacak” dedi. sözlerini kullandı.

Gönderilecek sığınmacıların dikkatle inceleneceğini vurgulayan Romualdez, herhangi bir vize başvurusunun reddedilmesi durumunda Afganistan’a iade sürecinin başlatılacağını ancak bunun düşük bir ihtimal olduğunu sözlerine ekledi.

Eylül 2021’de ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Amerikan hükümetinin projelerinde çalışan birçok Afgan, ülkelerinden tahliye edilerek ABD ve Filipinler’in de aralarında bulunduğu bazı ülkelere yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu