Dünya

Su profesörü uyardı: ‘Trakya, Marmara ve Ege Bölgeleri su fakiridir’

Su profesörü uyardı: “Trakya, Marmara ve Ege Bölgeleri su fakiridir”

“Yıllardır ‘Türkiye su zenginidir’ diyerek kandırıldık”

SAMSUN – Tarımsal Yapılar ve Sulama-Biyosistemler Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’nin su yoksulluğu sınırında bir ülke olduğunu belirterek, “Trakya, Marmara ve Ege Bölgeleri su yoksuludur.”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama-Biyosistemler Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, YÖK’ün başlattığı çalışma çerçevesinde ‘Su Verimliliği Konferansı’na devam ediyor. Prof. Dr. Yusuf Demir geçtiğimiz günlerde Hoş Sanat Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek ‘Suyun Yansıması’ konulu bir konferans verdi. Türkiye ve dünyadaki tatlı su kaynakları hakkında konuşan Demir, öğrencilere suyun doğru kullanımı ve korunması konusunda da değerli bilgiler verdi.

“Yıllardır Türkiye su zengini diye kandırıldık”

Türkiye’nin su yoksulluğu sınırında olduğunu ve üs bölgelerinde kişi başına düşen su miktarı açısından ‘su yoksulu’ olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, “Dünyanın 10 bin su kaynağından 3’ünü kullanabiliriz” tatlı su Tatlı suyun yüzde 80’i buzulların altında bulunuyor. Dünya’da suyun dağılımı da çok dengesiz. Türkiye’de yanlış bir algı var. Biz burayı ‘su zengini bir ülke’ olarak biliyoruz. Yıllarca ‘Türkiye su zenginidir’ diye kandırıldık. Nüfusumuz 85 milyonun üzerinde. Toplam su kaynaklarımız 112 milyar metreküp. Yani kişi başına yaklaşık 1.300 metreküp suyumuz var. Bir ülke için Su zengini olmak için kişi başına 8 bin metreküpten fazla su olması gerekiyor. Su yoksulluğu da sınırdır. Bin metreküp. Yani Türkiye su yoksulluğunun sınırında bir ülke. Türkiye’nin bazı bölgelerinde su yoksulluğuna girdik. Mesela Trakya’da, Marmara’da, Ege’de kişi başına düşen su bin metreküpün altında. Ciddi bir krizle karşı karşıyayız. Bilinenin aksine ülkemiz ” Su zengini bir ülke değil, yoksulluk sınırında bir ülke” dedi.

“Her gün 6 bin çocuk su sıkıntısından ölüyor”

Suyun sadece Türkiye için değil dünya için de çok önemli olduğunu vurgulayan Demir, “UNESCO rakamlarına göre dünyada 8 milyar insan var. Bu insanların 2,5 milyarı yeterli sudan mahrum. Sağlıklı ve sağlıklı suya ulaşamıyorlar.” 1 milyardan fazla insan su içmekte zorluk çekiyor. “Dünyada her yıl 5 milyon insan su kıtlığından, suyun neden olduğu hastalıklardan veya susuzluktan ölüyor. Yani her gün 6 bin çocuk sudan kaynaklanan sorunlardan dolayı ölüyor. Bu nedenle bizlerin ve dünyanın suyun değerini korumamız gerekiyor” dedi.

Konferansa akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

mustafakemalpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu